
Hinnat euroissa on suuremmat kuin dollareissa. Kun vielä huomioidaan dollarin kurssi (tänään 1,08875), niin ero on suurmpi kuin kuvassa.
So? Kameratarvikkeissa erot ovat vielä suuremmat. Silloin kun Nikonin D850 tuli markkinoille, olisi kannattanut ostaa lennot New Yorkiin ja käydä hakemassa runko sieltä. Vaikka olisi viettänyt siellä pitkän viikonlopun, olisi jäänyt vielä voitolle.
Tuon hinta on nyt noussut myös kertamaksulla. Mulla on nyt se pelkkä Lr ja se maksoi 149€/vuosi. Vai onko niin, että samaan hintaan olisi saanut myös Lr+Ps-version? No, joka tapauksessa en nykyään enää käytä photaria, vaan Lightroom riittää siihen, miten käsittelen kuviani.JL Anttola kirjoitti: ↑Maalis 13, 2025 10 : 02 Miulla valokuvaus, eli LR ja PS. Ja hinta 149 ja jotakin vuodessa, mikä on 12,5 per kk. Jos välttämättä haluaa maksaa enemmän, niin saiskohan erikoistilauksesta sellasen sopimuksen, mikä maksetaan kahesti viikossa, aina tiistaina ja perjantaina...
Vai pitääköhön tämä tulkita siten, että kun olen aikoinaan toukokuusssa alottanut tämän niin sillon pomppaa hinta?AnttiHar kirjoitti: ↑Maalis 13, 2025 10 : 23 Rupesin kattoon mun 20GB planin laskutusta ja ei siellä mitää muutosta ole eli edelleen olen tässäkin kuussa maksanut 12 ja risat vaikka piti nousta seuraavassa
Lainaus Adoben sivuilta
Photography Plan (20GB) — The pre-paid annual plan remains unchanged at $119.88/year (equivalent to $9.99/month). Monthly billing remains an option for existing members with an updated price of $14.99/month, with an annual commitment, effective at your next renewal. Existing members who pay monthly can switch to the pre-paid annual plan to maintain the $9.99/month price.
Jestas Antti nyt se PC kuntoon. Mä ihmettelen isosti miksi monella on hyvää kamerakalustoa, mutta käsittelyvekotin on Ö-luokkaa. Jälkikäsittely on melkein 90% koko hommasta. Ryzen 9900X ja 64GB muistia on tänä päivänä ihan perustason kone.AnttiHar kirjoitti: ↑Maalis 13, 2025 10 : 38Vai pitääköhön tämä tulkita siten, että kun olen aikoinaan toukokuusssa alottanut tämän niin sillon pomppaa hinta?AnttiHar kirjoitti: ↑Maalis 13, 2025 10 : 23 Rupesin kattoon mun 20GB planin laskutusta ja ei siellä mitää muutosta ole eli edelleen olen tässäkin kuussa maksanut 12 ja risat vaikka piti nousta seuraavassa
Lainaus Adoben sivuilta
Photography Plan (20GB) — The pre-paid annual plan remains unchanged at $119.88/year (equivalent to $9.99/month). Monthly billing remains an option for existing members with an updated price of $14.99/month, with an annual commitment, effective at your next renewal. Existing members who pay monthly can switch to the pre-paid annual plan to maintain the $9.99/month price.
Editoinpa tähän samaa muutaman korvaaja testin ja tähän disclamer, että täysin omasta näkökulmasta perus LR käyttäjänä. Vertaan myös siihen, että kun aikoinaan otin LR:n käyttön oli softa heti näpeissä workflow mielessä.
Luminar Neo: vaikutti lupaavalta, asioita oli helposti löydettävissä (workflow toimi mulle) ja oli sopivaa logiikkaa edoitointiin mulle. Jossain vaiheessa jäin maskiin jumiin ja en saanut sitä pois. Suurin ongelma oli kuitenkin, että mun kone (AMD Ryzen 3 1300x Quad Core ja 8GB ) ei ole riittävä tuolle softalle ihan perus editoinnissa saati jos pisti AI juttuja päälle niin jumiin meni koko paske. Eli no-go mulle.
DxO Photolab8: Periaatteessa kaikki löydettävissä, mutta todella paljon tavaraa joten workflow menee mulle monimutkaiseksi. Perusterävöitys oli kyllä jotensakkin hiton hankalasti löydettävissä. Kohinanpoistoa oli jos jotain, mutta en vaan osannut.
Ehkä isoin ongelma molemmissa oli se, että en vain yksinkertaisesti saanut kuvista yhtä hyviä kuin LR:llä. Toki kun LR on tuttu niin vertailu on epäreilu, mutta paljon rassasin ja sitten petyin kun aukaisin LR:llä tehdyn kuvan. Eli tällä hetkellä olen kyllä vielä jäämässä Adoben orjaksi ellei jotain muuta löydy.
Siis mitä vittttt ????
Vertailepa nyt vaikka ALVeja ensi alkuun. Noi jenkkihinnat on verottomia.