Sivu 1/1

Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 25, 2025 12 : 11
Kirjoittaja ©pjm

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 25, 2025 20 : 40
Kirjoittaja erilainen
voi olla että tuolla tulee hienoja kuvia, mutta kenen kuvaamia ne silloin ovat.

jää hanķkimatta.

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 26, 2025 11 : 13
Kirjoittaja ©pjm
Nii-i. Kuvaaja: Tekoäly?

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 26, 2025 11 : 40
Kirjoittaja habannaama
Kun maksaa jo kuvankäsittelysoftasta, niin tuo on melko turha kampe.

Se mikä pisti silmään oli se, että tuon kohdalla mainittiin nopeasta kuvien jakamisesta eri some-alustoihin.

Onko jengillä niin kiire nykyään. Siinäkin kohtaa tuon kohdalla huono pointti, koska älypuhelin ajaa saman asian, jos niin kiire kerran on.
Joku Instagram edes huoli suurta kuvatiedostoa ja täten järkkäri vs. älyluuri aika äkkiä taputeltu, jos kuvaamisen tarve joku ”some-humppa.

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 26, 2025 14 : 58
Kirjoittaja Villaristi
Ihan kivat ominaisuudet ja kohta nuo ominaisuudet on vakiona kamerassa kuin kamerassa tekoälyn myötä. Suurin osa näistä Kickstarter rahankeruista jää kuitenkin toteutumatta ja hyvä niin, mutta tekijänoikeuksista mahdollisesti näillä otetuissa kuvissa ei ole mitään epäselvää, sillä sommittelu ja laukaisu on kuitenkin vielä kuvaajan hallussa.

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 29, 2025 15 : 27
Kirjoittaja T71
habannaama kirjoitti: Tammi 26, 2025 11 : 40 Se mikä pisti silmään oli se, että tuon kohdalla mainittiin nopeasta kuvien jakamisesta eri some-alustoihin.

Onko jengillä niin kiire nykyään.
On. Kova kiire päteä.
Kuvaaminen on muuttunut täysin, kun jokaisella on se kamera puhelimessa. Kamera-aikana mentiin kuvaamaan kuvien takia tai siksi, että se kuvan tekeminen, sen saaminen tai ottaminen oli oma harrastuksensa. Tai harrastettiin kameroita.
Nyt harrastetaan oman statuksen nostoa. Somehuoraamista. Ihan silkaa pätemistä.

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 29, 2025 17 : 30
Kirjoittaja ©pjm
T71 kirjoitti: Tammi 29, 2025 15 : 27 On. Kova kiire päteä.
Siihen se on mennyt, tiiän monta jo ikääntynyttä jotka syöttää kuvat someen ennenkuin ehtivät kotiin, käytössä olevalla kalustolla jos vaan mahdollista. Monesti kyllä pitäs katsoa ensin kuvat kotona ja sitten vasta toimia. Ja nyt ei puhuta kännyköistä muuta kuin välitysvälineenä.

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 29, 2025 17 : 56
Kirjoittaja T71
©pjm kirjoitti: Tammi 29, 2025 17 : 30
T71 kirjoitti: Tammi 29, 2025 15 : 27 On. Kova kiire päteä.
Siihen se on mennyt, tiiän monta jo ikääntynyttä jotka syöttää kuvat someen ennenkuin ehtivät kotiin, käytössä olevalla kalustolla jos vaan mahdollista. Monesti kyllä pitäs katsoa ensin kuvat kotona ja sitten vasta toimia. Ja nyt ei puhuta kännyköistä muuta kuin välitysvälineenä.
On erikoista. Puhelimista se alkoi, mutta ihmetyttää, että pitää oikein hakeutua kameran kanssa sinne kuuluisaan tai hienoon lokaatioon tai huippuvaloille, ja sitten sutaista se lopputuote pikana ulos. Ihan kun se menisi pilalle, jos ei heti saa kehuja.

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 30, 2025 12 : 20
Kirjoittaja temama
Mun mielestä luurikuvat riittää vallan hyvin sihen somejakeluun. Poikkeuksen tietty esim. ammattitason kuvajournalismi tai vaikka luontokuvaus pitkillä objektiiveilla (jos paremman kuvan haluaa jakaa nopeasti tiettyyn tarkoitukseen). Vaikka kyllähän nykyisilläki kameroilla saa jaettua kuvan luuriin (lähetystä varten) melko hyvin jo.
Olen samaa mieltä fillaristin kanssa, että suurin osa näistä ominaisuuksista tulee tulevaisuuden kameroihin, tai pitäisi jo olla, ettei näitä ylimääräisiä härpäkkeitä tarvitsisi edes miettiä.

Re: Jotta tommoinen laite

Lähetetty: Tammi 30, 2025 14 : 34
Kirjoittaja ©pjm
Pitkään on puhuttu ettei ikääntyneet kerkee samaan junaan some ym kehityksen kera. No, suurin osa ei kerkee mut moni on kerennyt kun aikoinaan jo asiaan on syventyneet. Bluetooth ja WiFi ei oo niin latinaa kaikille ku yleensä luullaan. Nykyiset 70 vuotiaat oli 20 vuotta sitte viiskymppisiä ja oikeesti todellisuudessa kiinni, jos halusivat ja tekniikan kanssa monet naimisissa jo silloin.

Mut toinen asia se kuvien laatu monesti joita jaellaan, horisontit sinne tänne ja värit ym. Samoin tarkennukset. Siinä mielessä kännykän ja tabletin näyttö isompana parempi ku jonkun pienen takatöllökameran. Asioita joita yritän ikäluokalleni selittää.

Samat murheet kyllä monella luurikuvaajallakin että sekunti pitäs miettii ennen laukaisua.