Histogrammi, Minolta 7i/hi ja Sony F717
Lähetetty: Heinä 03, 2003 9 : 01
Onko kummassakaan kamerassa "reaaliaikaista" histogrammia, vai vainko jälkikäteen katsottuna?
Keskustelu valokuvauksesta avattu 9.1.2003
https://digikamera.net/keskus/
Minoltan lähin tarkenus etäisyys näyttäisi olevan 13cm jota voi korjata vaikka lähilinsseillä. Lähilinsseistä on myös se hyöty että kameraa ei tarvitse viedä niin lähelle, joten linssi ei peitä kaikkea valoa, ja esim perhoset ei lähde niin helposti lentoon kun kuvaa vähän kauempaa.VilleJ kirjoitti:Kyllä, harkinnassa kameran osto, jotta nykyisestä harrastuksesta saisi parempia kuvia kuin nykyisellä kamerallani.
Minoltan 7i/7hi kiinnostaa 7x zoomin takia, mutta arveluttaa makro. Käsitinkö oikein, että ko. kamerassa etäisyys kohteeseen on jopa 25-30cm? Vastaavasti Sonylla 2cm, mutta Sonyn 717:ssa on hassu muotoilu, joka rajottaa aika paljon kameran kantoa mukana sekä pitkänä miinuksena memory-tikku.
Tosin keikun vähän kahden vaiheilla - uusi akvaario vai uusi kamera? :) Molemmat kun tulisivat kustantamaan saman verran.
Jaa miten tässä nyt parhaiten kirjoittaisi, että ei sekoita näitä väriavaruus faktoja totaalisesti sekaisin.VilleJ kirjoitti:Aha, 13 senttiä nyt lienee ihan sopiva matka jo (nim. "kyllästynyt kuvaamaan 50cm etäisyydestä"). Täällä http://www.dpreview.com/reviews/minolta ... /page2.asp vain puhutaan 25 sentistä ja jostain toisesta reviewstä löysin 30cm.
"Kärsiikö" kaikki Minoltan 7-sarjan kamerat toisenlaisesta väriavaruudesta: http://www.digicamera.net/keskus/viewtopic.php?t=477 Eli jos hommaisin 7hi:n, niin pitäisikö mun aina käsitellä kuvia jotenkin, josta niistä tulisi parempi laatuisia? Em. viestiketjussa nim. "M.B" kirjoitti "7i ja Hi runttaavat kuvat aina suoraan suppeampaan sRGB väriavaruuteen (ellei käytetä RAW -formaattia), joten se on siinä. "
http://www.dpreview.com/reviews/specs/M ... mage7i.aspTom kirjoitti:Jaa miten tässä nyt parhaiten kirjoittaisi, että ei sekoita näitä väriavaruus faktoja totaalisesti sekaisin.VilleJ kirjoitti:Aha, 13 senttiä nyt lienee ihan sopiva matka jo (nim. "kyllästynyt kuvaamaan 50cm etäisyydestä"). Täällä http://www.dpreview.com/reviews/minolta ... /page2.asp vain puhutaan 25 sentistä ja jostain toisesta reviewstä löysin 30cm.
"Kärsiikö" kaikki Minoltan 7-sarjan kamerat toisenlaisesta väriavaruudesta: http://www.digicamera.net/keskus/viewtopic.php?t=477 Eli jos hommaisin 7hi:n, niin pitäisikö mun aina käsitellä kuvia jotenkin, josta niistä tulisi parempi laatuisia? Em. viestiketjussa nim. "M.B" kirjoitti "7i ja Hi runttaavat kuvat aina suoraan suppeampaan sRGB väriavaruuteen (ellei käytetä RAW -formaattia), joten se on siinä. "
Minolta 7hi ei kärsi toisenlaisesta väriavaruudesta, siinä on kolme vaihtoehtoa. Kameraan voi valita Adobe RGB tai sRGB, jossa taas voi valita natural tai vivid asetukset.
Mitä näistä sitten kannattaa valita onkin toinen asia. Jokainen varmaan löytää kokeilemalla jokaiseen tulevaan tilanteeseen sopivan asetuksen ja tämä taas vie oman aikansa.
Kameroilla, joilla on pelkästään sRGB, asia on aika yksinkertaista - ei valinnan tuskaa.
Minoltan makrokuvaus etäisyys on tele asennossa 0.25-0,60m ja laajakulma 0,3 .0,60m
Minoltan manuskan voi ladata esim suomeksi http://www.minoltaeurope.com/pe/digital ... ls_en.html
Jep niinpä lukee.tbman kirjoitti: http://www.dpreview.com/reviews/specs/M ... mage7i.asp
En tiedä ymmärränkö nyt jotain väärin mutta tuolla lukee Macro focus range 13 cm?
Ja makroa voi käyttää myös teleasennossa.tbman kirjoitti: Minoltan lähin tarkenus etäisyys näyttäisi olevan 13cm...
Samat ne ovat molemmissa.Tom kirjoitti:Jep niinpä lukee.tbman kirjoitti: http://www.dpreview.com/reviews/specs/M ... mage7i.asp
En tiedä ymmärränkö nyt jotain väärin mutta tuolla lukee Macro focus range 13 cm?
Tiedot koskee Minolta 7Hi kirjoittamassani viestissäni. Ovat näemmä muokanneet uudempaan malliin toiset säädöt. Minulle ovat olleet riittävät.
Ööh, eikö tuo riitä? Ottamatta kantaa muistikorttien nopeuteen, ihmetyttää tikkujen kallis hinta. Muut kamerat syövät lisäksi paremmin CF:ää kuin tikkuja, joten korttia voi kierättää tarpeen mukaan :D Tällä hetkellä kärsin jo kahden kortin, CF:n ja SmartMedian kombinaatiosta, joten mielellään 'ei kiitos' enää kolmatta laatua...Mikäs vika Memory-tikussa on (hintaa lukuunottamatta).
Kyllä tuossa taitaa jonkin sortin virhe olla. 7Hi:n ohjeissa (suomenkielinen PDF) sanotaan seuraavaa:VilleJ kirjoitti: Makrokuvauksen lyhin etäisyys: Laajakulma 30 – 60 cm, Tele 25 – 60 cm objektiivista
Käännösvirhepaholainen iskenyt?